DOTYK vs. FORMA CIAŁA

Gdy byłam małą dziewczynką marzyłam i wizualizowałam, że formuję swoje Ciało jak plastelinę – nie pamiętam dlaczego ale pewnie gdybym lubiła wtedy Ciało nie pojawiłyby się takie myśli … Dziś jako dorosła kobieta wiem, że tak dosłownie jest , że jesteśmy jak z plasteliny i że jesteśmy „twórcami” nie tylko swoich Ciał ale również Ciał które dotykamy w szczególności jako rodzice …

Dotyk jest pierwszym zmysłem, jaki rozwija się w życiu płodowym człowieka. Jego aktywność odnotowuje się już w 5 do 8 tygodnia ciąży, gdy 1,5-centymetrowy płód nie ma jeszcze wykształconych ani oczu ani uszu. W łonie matki dziecko dotyka swoimi dłońmi łożyska, macicy, pępowiny, głaszcze się po twarzy. Po 10 tygodniu życia zmysł dotyku kształtuje się w okolicach nóg, a w 14 cała powierzchnia Ciała dziecka staje się wrażliwa na Dotyk.

Najbardziej znanym przykładem- jest eksperyment z XIII w.  gdy to Fryderyk II Hohenstauf, cesarz rzymski, nakazał przeprowadzenie eksperymentu, który dziś psychologia nazwałaby pewnie deprywacyjnym. Siedmioro dzieci wychowywały od wczesnego niemowlęctwa opiekunki, którym nie wolno było dotykać dzieci ani przy nich mówić. Władca chciał udowodnić, że istnieje język, którym posługiwali się biblijni Adam i Ewa, i liczył, że dzieci samoczynnie zaczną mówić w tym właśnie języku. Po trzech miesiącach dzieci zmarły.

Po narodzinach dziecko doświadcza świata również głównie przez Dotyk. Pozbawienie dziecka kontaktu fizycznego z  matką lub opiekunką może spowodować śmierć lub może mieć poważne konsekwencje dla jego rozwoju – co udowodniło wiele różnorakich badań naukowych oraz obserwacji przez wiele osób, z różnych dziedzin zainteresowań.

Początek XIX wieku – wielki kryzys w USA . Sierocińce pełne dzieci . Harold Skeels ówczesny pediatra zauważa, że brak interakcji personelu z maluchami z powodu nadmiaru obowiązków sprawia, że po jakimś czasie dzieci… cichną. Przestają komunikować swoje potrzeby, nie interesują się otoczeniem, ich funkcje poznawcze zaczynają ubożeć. Dziś wiemy, że jest to choroba sieroca. Pod jego opiekę trafiają dwie dziewczynki – 13 i 16 miesięczne. Ich stan przeraża. Skeels opisuje  : „Były w żałosnym stanie. Miały wszykatar, szorstkie i bezbarwne włosy. Były wychudzone i bardzo nieproporcjonalnie zbudowane, co można uznać za skutek zaburzeń w żywieniu. Miały problem z napięciem mięśniowym. Były albo nadmiernie aktywne, albo smutne i nieobecne,  kiwały się, marudząc i mrucząc pod nosem. Współczynnik inteligencji dziewczynek nie przekraczał 35 IQ

Wpadł ona na pomysł podrzucenia dziewczynek do zakładu psychiatrycznego – ryzykowne ale zbawienne w skutkach desperackie posunięcie . Okazało się że wiele spośród zamkniętych w nim kobiet ma ogromną potrzebę dzielenia się miłością i opieką Kontrowersyjny eksperyment trwał pół roku. Skutki choroby sierocej u obu dziewczynek cofnęły się! Dzieci przywitały go uśmiechnięte i gaworzące! Badanie testem Bineta wykazało, że ich IQ skoczyło do 77 i 87.

W latach 90. XX w. Oliver W. Sacks analizował zachowania rumuńskich „dzieci Ceauçescu” – porzuconych przez biologicznych rodziców, przetrzymywanych w skrajnych warunkach, z opieką ograniczoną do przewijania i karmienia. „Nie były dotykane ani przytulane. Nikt do nich nie mówił. Kiwały się w przód i w tył, patrząc nieobecnym wzrokiem, lub kuliły się w obecności obcych” – pisał Sacks. Większość wykazywała objawy przypominające autyzm. Latami pozbawione bliższego kontaktu z drugim człowiekiem, karmione lekami psychotropowymi, w dorosłym życiu nie były w stanie sobie poradzić. Domy dziecka zamieniły się w domy pomocy społecznej.

Dr Lidia Wiśniewska, psycholog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zaobserwowała, że dzieci, których matki cierpią na depresję poporodową, nie mają poczucia bezpieczeństwa. Są apatyczne, brak im śmiałości w poznawaniu świata – mówi – niedotykane, także nie dotykają, a to przecież dotyk dla niemowlęcia jest podstawowym źródłem informacji o świecie.

Dotyk stymuluje również rozwój intelektualny. W pierwszej fazie życia człowieka jest odpowiedzialny za wytwarzanie połączeń między neuronami w mózgu. Niemowlę, rodząc się, jest wyposażone we wszystkie neurony, jakimi będzie dysponować przez całe życie, choć jeszcze nie w pełni połączone. To właśnie liczba połączeń, a nie liczba samych neuronów, jest kluczowa z perspektywy rozwoju inteligencji.

Pięknie widać jak te ścieżki się tworzą podczas pracy z dziećmi – za pomocą mikrokosmonautyki twarzy.

Moje sesje potwierdzają również wpływ doświadczeń z dzieciństwa na jakość życia dorosłych kobiet –mają one wpływ na formę ich Ciała – są dwie ich 2 skrajności z jednej strony to anoreksja , niedowaga lub druga skrajność – otyłość /otulenie się Ciałem .

 

Klientka z zaburzeniami anorektycznymi odżywiania, której „choroba” zabrała wiele lat życia i była dlań zagrożeniem opowiada, że była źle oraz pogardliwie traktowana przez ojca, dopuszcza nadużycia lecz nie pamięta tego. Uwierzyła we wszystko co o niej mówił … Opowiada, że miała poczucie niezasługiwania na jedzenie. Nie było tu karmiącego Dotyku – był strach i poczucie zagrożenia. Podczas sesji miała opór przed dotykiem piersi , napięcia w okolicach odcinka piersiowego kręgosłupa – i na pewno złamane serce  … Na ścianie wisi u niej obraz – matka karmiąca Wyspiańskiego…

Skutki przemocowego dotykowo dzieciństwa mogą mieć 2 bieguny

–pierwszy idzie w uzależnienie od kortyzolu, adrenaliny i potrzeba mocnego dotyku , agresji, zadawania wręcz bólu lub autodestrukcji – bo taki jest jedyny znany wzorzec

– bądź totalna blokada na dotyk aż po  tzw. hafefobię – co podnosi poziom kortyzolu, wpływa podbijająco na odczucia stresu …

Inny rodzaj wpływu braku Dotyku/miłości to oziębłość, zdrada i odrzucenie przez matkę , ojca lub oboje rodziców – fizycznie oraz mentalnie . Adekwatnie do odrzucenia odczuwalnego pojawia się efekt otulenia siebie. Ciało kobiety  w „nieuzasadnionym” nadmiarze – to przeciwny biegun w swoim ekstremum. Lęk przed GŁODEM a potem wyrzuty że je … napięcie w dole kręgosłupa , bóle w podbrzuszu… niedoczynność tarczycy , INSULINOOPORNOŚĆ , zaparcia – których efektem jest również DUZY BRZUCH ale to tym opowiem osobno.

Nienakarmienie MIŁOŚCIĄ / DOTYKIEM (dziecko odbiera świat przed dotyk ) a potem ciągły GŁÓD z różnym do niego stosunkiem i radzeniem sobie z nim …

 

Jakie JESZCZE mogą być konsekwencje braku Dotyku u dzieci, szczególnie małych o niewykształtowanej jeszcze autonomii lub jeśli ten zapis jest patologiczny – niewspierający, przekraczający, z brakiem szacunku ?

Przeważnie wpływa on na poczucie własnej wartości, potęguje samotność, podbija stres i stopniowo pozbawia radości i energii. Powoduje zaburzenia emocjonalne takie jak : niepokój, brak poczucia bezpieczeństwa, rozdrażnienie, przygnębienie.

Być może całe zamieszanie z wypaleniem nadnerczy o którym tak się dziś głośno mówi jest powiązane z brakiem DOTYKU?

Dotyk zmniejsza przecież poziom kortyzolu oraz poziom stresu .

Stres w dużej mierze odpowiedzialny jest za choroby serca, dotyk wtedy odpręża i daje nie tylko wsparcie, ale także poczucie bezpieczeństwa. Dlatego też w najtrudniejszych momentach: choroby, problemów, żałoby, rozstania, strachu, zagrożenia, a czasem śmierci – potrzebujemy czuć czyjąś fizyczną obecność.

Niezaspokojona bliskość i dotyk na każdym etapie życia ma więc swoje skutki – nazywa się to  „głodem skóry” który jest silniejszy niż głód fizyczny ( ponoć ktoś to badał na małpich dzieciach które wolały być z matką ale głodne niż bez niej i syte)

Dzieciom, pisze Virginia Satir, potrzeba czterech przytuleń dziennie żeby przeżyć, ośmiu – żeby czuć się dobrze, i dwunastu, żeby się rozwijać

Dorośli poprzez Dotyk wyrażają emocjonalna bliskość wic nawet gdy jesteś w związku a nie ma dotykania – bo nt ktoś pochodzi z rodziny ww. może pojawić się tzw. SKIN HUNGER ( głód dotykowy)

Niektóre objawy głodu dotykowego spowodowanego głodem skóry mogą obejmować:

  • Przytłaczające poczucie samotności i izolacji
  • Doświadczanie napadów depresji lub lęku
  • Poczucie „zestresowania” i niedoceniania
  • Trudności ze snem
  • Poczucie niezadowolenia w związku osobistym
  • Skłonność do samoleczenia uczuć za pomocą narkotyków lub alkoholu

 Jest wiele zastępczych rozwiązań na odczucie tego głodu np.:

  • Regularne ćwiczenia , które pomagają obniżyć poziom kortyzolu, znanego jako „hormon stresu”, i zwiększają poziom dopaminy, co wiąże się z pozytywnymi uczuciami
  • Długie gorące prysznice lub kąpiele, opcjonalnie z bąbelkami, mogą stymulować naszą skórę i oferować potrzebny relaks i spokój
  • Jeśli jesteś właścicielem zwierzaka, poświęć trochę więcej czasu na trzymanie lub głaskanie swojego zwierzaka
  • Uważna medytacja , nawet przez kilka minut dziennie, może pomóc uregulować nasze emocje
  • Utrzymanie zdrowej diety, a także unikaj alkoholu i narkotyków, które mogą nasilać objawy depresji i lęku

Ale to oczywiście ostateczność – zapraszam na sesje UZDRAWIAJACE  PRZYTULANIA 60 lub 90 min

Informacje nt SKIN HUNGRY ze strony https://www.inspiremalibu.com/