KRUK historia

Myśląc o Kruku w ogóle nie czuję słowa historia bo mam wrażenie, że Kruki były z nami ludźmi od zawsze …

Pochodzą i występują one głównie na Półkuli Północnej choć liczne ich gatunki można spotkać na całym świecie i faktycznie, historia potwierdza, że Kruk koegzystuje z ludźmi od tysięcy lat. Na niektórych obszarach rozmnożył się tak bardzo, że uważa się go za szkodnika. Zawdzięcza to swojej wszystkożernej diecie. Je on bowiem zarówno padlinę jak i owady, odpady spożywcze, a także ziarna zbóż, jagody, owoce. Tak jak w przypadku innych ptaków i kruk ma około 10 gatunków więc skupię się i oprę na najbardziej „klasycznym” z jego gatunków –  Corvus corax opisanym przez niejakiego Linneusza w jego pracy Systema Naturae. To tzw. gatunek nominatywny . Ten własnie zamieszkuje tereny Eurazji od Półwyspu Skandynawskiego , Wysp Brytyjskich  i wschodniej Francji po Lenę . Na południu granicę zasięgu stanowią  Pireneje  , Półwysep Apeniński  , Bałkański oraz północno-wschodnia Azja Mniejsza  , Zakaukazie, północny Iran  , środkowa Wołga oraz południowy Ural i Kazachstan  . Współwystępuje też na Sardynii oraz  na Kostaryce i Sycylii . W Polsce występują na terenie całego kraju

 

KRUK biologia

Kruk jest największym przedstawicielem wróblowatych. Dojrzały ptak mierzy od 58 do 69 cm długości, a udokumentowana masa ciała wynosi 585 do 2000 g.  To rozmiary podobne do Jastrzębia  Rozpiętość skrzydeł sięga nawet 142 cm. Kruki dojrzewają zwykle około 10-25 lat na wolności, jednak rejestrowano także osobniki w wieku ponad 44 lat. Młode ptaki mogą podróżować w gromadach, jednak później tworzą pary na całe życie i razem bronią swojego terytorium. 

Kruk jest czarny ze wszystkimi jego odcieniami fioletów, granatów, zieleni .Dziób i nogi ma szare, oczy przeważnie brązowe. Jego dziób jest również masywny – najmasywniejszy spośród dziobów innych krukowatych. U nasady dzioba ma pióra.

Kruki budują średniej wielkości gniazdo, podobne do gniazda wron. Budują je najczęściej na drzewach iglastych, rzadziej – na liściastych. Krucza para rozbudowuje je oraz naprawia, w związku z czym po kilku lęgach może ono dosięgać do metra wysokości. Jaja kruka są białe, lekko niebieskawe oraz gęsto nakrapiane ciemnobrązowymi plamkami. Wysiadywanie są przez 20-23 dni. Młode opuszczają gniazdo po ok. 40 dniach. To bardzo inteligentne ptaki które jak wyjątkowo używają do zdobywania pokarmu i obrony terytorium nie tylko dziób ale też pazury oraz strategie różnego rodzaju z uwzględnieniem doświadczeń . Potrafią naśladować głosy innych zwierząt. 

 

Symbolika Kruka w różnych kulturach

Zawsze mnie fascynuje jak różnie poprzez pryzmat wierzeń ludzie mogą odczytywać symbolikę tych samych zwierząt. Tak też z Krukami …

Wśród Słowian wierzono, że Dusze zmarłych przybywały na Ziemię jesienią i zimą z pomocą Kruków.

W Szwecji natomiast ptaki te miały być nową formą Dusz zamordowanych osób.

Wśród wierzeń Celtów, Kruk był prorokiem nieszczęść, a także jedną z postaci Bogini Magii.

Dla Greków ptak ten był pośrednikiem pomiędzy ludźmi, a bogiem Apollem.

W wierzeniach skandynawskich Kruki kojarzono raczej z inteligencją, którą wykazują się współcześnie. Dowiedziono, że potrafią one wykorzystywać znane sobie informacje, aby rozwiązywać nowe problemy. Do tego, nadają sobie nawzajem imiona i przywołują się za ich pomocą.
W mitach Wikingów znane są głównie dwa kruki. Były to Hugin (Myśl) i Munin (Pamięć), towarzysze Odyna
W Afryce uważa się, że Kruki ostrzegają polujących wojowników przed zagrażającym im niebezpieczeństwem – zapewne dla tego, że Kruki widząc dzikie zwierzę lub inne, które im zagraża wydają dźwięki alarmowe. Afrykanie je słyszą i wiążą je z niebezpieczeństwem i w ten sposób ostrzegana jest nie tylko krucza rodzina, ale i ludzie. 

W Azji Kruk jest symbolem miłości – ponieważ kruki łączą się w dozgonne pary (oczywiście czasami, tak jak u ludzi, dochodzi do zdrad, ale rzadko).

Znaczenie duchowe Kruka

Kruk wzywa Cię do świadomego przypatrzenia się ciemnym stroną siebie i odnalezienia tam zasobów, skarbów. Kruk jest wspaniałym przewodnikiem po innych wymiarach, przyjacielem w drodze do pełni siebie.

Może symbolizować on śmierć czegoś, kogoś  lub nadchodzące zmiany, stanowiąc przekaz o przemijaniu i transformacji. 

Kruk to symbol maga i czarownicy . Co to znaczy ? Kruk aktywuje moce magiczne i łączy je z naszą Wolną Wolą .

 To ptak narodzin i zarazem śmierci .

Jako posłaniec przynosi również wizje i wiedzę. Potrafi działać poza czasem i przestrzenią. Żyją na granicy światów. Ta właściwość daje mu zdolność widzenia poza dualizmem i balansowanie pomiędzy jasną i ciemną stroną.

Jest on strażnikiem tajemnic i portalem inicjacji. Potrafi transformować i uzdrawiać mroczne energie. 

Kruk opanował sztukę synchroniczności. Może naginać czas i przestrzeń, aby stworzyć odpowiednie warunki do działania. Dzięki tej umiejętności będziesz wiedzieć, kiedy jest odpowiedni moment, aby wprawić swoją grę w ruch.

Kruk jest także często przedstawiany jako nauczyciel. Nauczyciel, który wszystko widzi, jest surowy, ale bardzo skuteczny – mnie osobiście kojarzy się z CZARNĄ MATKĄ

Kruk jako zwierzę MOCY pojawia się w Twoim życiu, aby zwiększyć Twoją zaradność i kreatywność. Są to ważne narzędzia w rozwiązywaniu problemów.

O symbolice kruczych piór : ich głęboka, ciemna czerń odzwierciedla zlewanie się dobra i zła. Dopóki pióro nie zostanie wydobyte na światło dzienne, nie będzie lśnić.