BAŻANT historia

W czasach przedhistorycznych bażant zasiedlał całą środkową Azję od Kaukazu po Mandżurię, Koreę i Wietnam.  Najstarsze kopalne szczątki bażanta, pochodzą sprzed około 20 mln lat (Krupka 1989).

W Polsce najwcześniej odnotowany został w osadach późnego holocenu  – od epoki brązu po średniowiecze, jako gatunek już wtedy sprowadzany spoza Europy (Bocheński 1989, 1993).

Mimo tego, że tak długo jest w Polsce uważany jest wciąż przez ornitologów za gatunek obcy choć stał się symbolem polskiej szlachty w XVI w

Bażant to gatunek osiadły. Chętnie zamieszkuje na polskich polach i łąkach sąsiadujących z gęstymi zaroślami choć nie gardzi  dużymi ogrodami i parkami lasami łęgowymi, trzcinowiskami i ugorami oraz śródpolnymi zakrzewieniami. 

To ptak włóczęga – niechętnie przebywa dłużej w jednym miejscu. Za dnia najlepiej czuje się na ziemi, za to noce spędza na drzewach. 

Jesienią bażanty zaglądają do sadów i ogrodów, gdzie częstują się opadłymi owocami, zbierają nasiona, korzonki i kłącza różnych roślin. Chętnie żywią się stonkami, dżdżownicami czy ślimakami.

 

BAZANT biologia

Bażant to ptak wielkości kury o silnym dymorfizmie płciowym.

Samiec jest bardzo ozdobny – ma zielono połyskującą głowę, białą obrożę na szyi i rdzawo ubarwienie w łuskowany wzór. Ozdobą jego jest też  długi, pręgowany ogon, a na wiosną także czerwone płatki skórne po bokach głowy.

Samica jest jasnobrązowa w ciemne plamy ze znacznie krótszym ogonem. 

Z nastaniem zimy samce przystępują do oznaczania swoich terytoriów, informując o tym konkurentów donośnym głosem. Wiosną sąsiadujące ze sobą terytoria mogą stać się arenami kogucich walk. 

Bażanty to ptaki poligamiczne . Jeden samiec ma od kilku do kilkunastu samic. Kiedy składają jaja, świat budzi się do życia po zimie. Lęgi u tego gatunku trwają od kwietnia do czerwca. W gnieździe, w płytkim zagłębieniu w ziemi w pobliżu drzew lub w wygniecionej trawie, samica składa 8–15 oliwkowobrązowych jaj. Z wysiadywaniem jaj i doglądaniem młodych radzi sobie sama. Wszystkie pisklęta wykluwają się jednocześnie .

Okrzyk bażanta bardzo przypomina głos koguta hodowlanego, choć temu dzikiemu towarzyszy typowy trzepot skrzydeł, który słychać za każdym razem, gdy bażant się odezwie. Okrzyk ten ma wabić samice i jest wydawany w czasie godów.

Ptaki te żyją ok 12 lat w warunkach hodowlanych, w naturze znacznie mniej .

 

Mówi się , że bażant to słowiański Feniks – więc przede wszystkim posiada moc transformacji.

 

Jego pióra to niesamowite bogactwo kształtów i kolorów – szczególnie u samca – który jest symbolem obfitości . 

Bażant wie, przed kim ma błyszczeć a przed kim się chować – możesz nauczyć się tego od niego 🙂

Naucz się od Bażanta : 

* że istnieje odpowiedni moment na zabieranie głosu , prezentację  – ale istnieją też sytuacje, kiedy lepiej zachować się powściągliwie, „zlać się” z otoczeniem lub nawet schować .

* umiejętności działania w odpowiednim momencie, by chronić siebie i swoich bliskich.

* świadomości zagrożeń i zwracania uwagi na wszystkie sygnały ostrzegające przed nadchodzącym niebezpieczeństwem. 

Bażant kocha przestrzeń , ziemię ale też świetnie daje sobie radę w powietrzu w sytuacjach zagrożenia.

Upięknia świat … Ogon samca to istny pióropusz – duma i przedłużenie majestatu

 

BAŻANT i jego jakości

Bażant uosabia uwodzenie i płodność, pasję i pociąg. 

Możesz za pomocą jego symboliki przyciągać i tworzyć miłość w swoim życiu – zadziw  wybranka, wybrankę swoją zaradnością, pięknem i osobowością.

Bażant to symbol Twoich darów i talentów. 

Zachęca do korzystania z pasji, umiejętności.

Kiedy wdrożysz swoje talenty , stajesz się skuteczny w swoich przedsięwzięciach . 

Jeśli bażant Cię woła, jest to dla Ciebie przypomnienie, aby skorzystać ze swoich umiejętności i darów!

Pióra bażanta sprzyjają zdrowiu i wigorowi człowieka. Przynoszą szczęście i dobrobyt.

 

Symbolizują :

– obfitość

– kreatywność

– prawo przyciągania

-talenty

-odróżnialność

-namiętność

Shamanic Art BAŻANT

Shamanic Art BAŻANT