No products in the cart.
BAŻANT historia
W czasach przedhistorycznych bażant zasiedlał całą środkową Azję od Kaukazu po Mandżurię, Koreę i Wietnam. Najstarsze kopalne szczątki bażanta, pochodzą sprzed około 20 mln lat (Krupka 1989).
W Polsce najwcześniej odnotowany został w osadach późnego holocenu – od epoki brązu po średniowiecze, jako gatunek już wtedy sprowadzany spoza Europy (Bocheński 1989, 1993).
Mimo tego, że tak długo jest w Polsce uważany jest wciąż przez ornitologów za gatunek obcy choć stał się symbolem polskiej szlachty w XVI w
Bażant to gatunek osiadły. Chętnie zamieszkuje na polskich polach i łąkach sąsiadujących z gęstymi zaroślami choć nie gardzi dużymi ogrodami i parkami lasami łęgowymi, trzcinowiskami i ugorami oraz śródpolnymi zakrzewieniami.
To ptak włóczęga – niechętnie przebywa dłużej w jednym miejscu. Za dnia najlepiej czuje się na ziemi, za to noce spędza na drzewach.
Jesienią bażanty zaglądają do sadów i ogrodów, gdzie częstują się opadłymi owocami, zbierają nasiona, korzonki i kłącza różnych roślin. Chętnie żywią się stonkami, dżdżownicami czy ślimakami.
BAZANT biologia
Bażant to ptak wielkości kury o silnym dymorfizmie płciowym.
Samiec jest bardzo ozdobny – ma zielono połyskującą głowę, białą obrożę na szyi i rdzawo ubarwienie w łuskowany wzór. Ozdobą jego jest też długi, pręgowany ogon, a na wiosną także czerwone płatki skórne po bokach głowy.
Samica jest jasnobrązowa w ciemne plamy ze znacznie krótszym ogonem.
Z nastaniem zimy samce przystępują do oznaczania swoich terytoriów, informując o tym konkurentów donośnym głosem. Wiosną sąsiadujące ze sobą terytoria mogą stać się arenami kogucich walk.
Bażanty to ptaki poligamiczne . Jeden samiec ma od kilku do kilkunastu samic. Kiedy składają jaja, świat budzi się do życia po zimie. Lęgi u tego gatunku trwają od kwietnia do czerwca. W gnieździe, w płytkim zagłębieniu w ziemi w pobliżu drzew lub w wygniecionej trawie, samica składa 8–15 oliwkowobrązowych jaj. Z wysiadywaniem jaj i doglądaniem młodych radzi sobie sama. Wszystkie pisklęta wykluwają się jednocześnie .
Okrzyk bażanta bardzo przypomina głos koguta hodowlanego, choć temu dzikiemu towarzyszy typowy trzepot skrzydeł, który słychać za każdym razem, gdy bażant się odezwie. Okrzyk ten ma wabić samice i jest wydawany w czasie godów.
Ptaki te żyją ok 12 lat w warunkach hodowlanych, w naturze znacznie mniej .
Mówi się , że bażant to słowiański Feniks – więc przede wszystkim posiada moc transformacji.
Jego pióra to niesamowite bogactwo kształtów i kolorów – szczególnie u samca – który jest symbolem obfitości .
Bażant wie, przed kim ma błyszczeć a przed kim się chować – możesz nauczyć się tego od niego 🙂
Naucz się od Bażanta :
* że istnieje odpowiedni moment na zabieranie głosu , prezentację – ale istnieją też sytuacje, kiedy lepiej zachować się powściągliwie, „zlać się” z otoczeniem lub nawet schować .
* umiejętności działania w odpowiednim momencie, by chronić siebie i swoich bliskich.
* świadomości zagrożeń i zwracania uwagi na wszystkie sygnały ostrzegające przed nadchodzącym niebezpieczeństwem.
Bażant kocha przestrzeń , ziemię ale też świetnie daje sobie radę w powietrzu w sytuacjach zagrożenia.
Upięknia świat … Ogon samca to istny pióropusz – duma i przedłużenie majestatu
BAŻANT i jego jakości
Bażant uosabia uwodzenie i płodność, pasję i pociąg.
Możesz za pomocą jego symboliki przyciągać i tworzyć miłość w swoim życiu – zadziw wybranka, wybrankę swoją zaradnością, pięknem i osobowością.
Bażant to symbol Twoich darów i talentów.
Zachęca do korzystania z pasji, umiejętności.
Kiedy wdrożysz swoje talenty , stajesz się skuteczny w swoich przedsięwzięciach .
Jeśli bażant Cię woła, jest to dla Ciebie przypomnienie, aby skorzystać ze swoich umiejętności i darów!
Pióra bażanta sprzyjają zdrowiu i wigorowi człowieka. Przynoszą szczęście i dobrobyt.
Symbolizują :
– obfitość
– kreatywność
– prawo przyciągania
-talenty
-odróżnialność
-namiętność