KACZKA KRZYŻÓWKA historia

Ta zielonogłowa kaczka – jest to wspólny przedstawiciel rzędu kaczek blaszkodziobych Anseriformes – Mallard . Po polsku , po prostu kaczka KRZYŻÓWKA, lub dzika kaczka  .  Przedstawicielka rodziny kaczek, które stały się przodkami wielu ras kaczek domowych ich dzikie dziedzictwo. 

Najwcześniej kaczki udomowiono około 2500 lat temu na Dalekim Wschodzie. W Polsce, ze względu na obfitość zwierzyny łownej, kaczki udomowiono w X wieku. Udomowione kaczki straciły zdolność latania, co zwiększyło ich masę i wartość konsumpcyjną  … osobiście wolę je w dzikości nawet gdy mam je z wdzięcznością zjeść  – dlatego powiem Wam właśnie o nich .

KACZKA KRZYŻÓWKA biologia

Można ją spotkać niemal na każdym zbiorniku wodnym, nawet w środku dużych miast.  Część ptaków prowadzi osiadły, a część wędrowny tryb życia. Te wędrowne potrafią być długo dystansowe , pokonać odległość nawet 500 km. Fruwają dość nisko, maksymalnie na wysokości 1200 m z prędkością do 90 km na godzinę.

Kaczka krzyżówka to ptak wielkości domowej kaczki o silnym dymorfizmie płciowym.

Samiec w szacie godowej, którą nosi od września do maja, wygląda niezwykle okazale. Ciemnozielona, połyskująca głowa i górna cześć szyi jest oddzielona od reszty ciała białym pierścieniem. Pierś i reszta szyi jest rdzawo-brązowa, a spód ciała szarobiały. Dwa środkowe piórka w ogonie są charakterystycznie, haczykowato zadarte – wyglądają jak loczki 

Samica  jest ubarwiona jednolicie, brązowo-płowo . Na skrzydłach ma tak jak samiec kolorowe lusterka tj. pobłyskujące plamki 

To ptaki poligamiczne a kaczory są z reguły bardzo rozpustne jeśli można tak to żartobliwie powiedzieć 🙂 

Samice na lęgi z reguły wracają do miejsca swojego urodzenia. Gniazda budują ze źdźbeł i liści oraz własnego puchu. Dobrze je ukrywają . Samce towarzyszą paniom, aż te wygodnie zaczną wysiadywać jaja, a potem szukają następnej partnerki.

Posiadają ciekawą charakterystyczną cechę – podczas snu potrafią mieć jedno oko otwarte i obserwować otoczenie, a drugie zamknięte. Jedna półkula mózgu w tym czasie pracuje, a druga odpoczywa. To wspaniała wrodzona umiejętność, pozwalająca na szybkie wypatrzenie drapieżnika.

To bardzo towarzyskie i odważne zwierzęta …

Znaczenie symboliczne kaczki i jej duchowe jakości

Duchowe przekazy zwierząt mocy zawsze wynikają z ich naturalnych zwyczajów, uwarunkowań i unikalnych darów dlatego im więcej zauważysz, zaobserwujesz gdy pojawi się dane zwierzę w Twoim życiu – tyle Twoje , bo obserwując ten sam zwyczaj , zachowanie zwierzęcia każdy może mieć swoje tego widzenie …

wieści ze świata :

W kulturze celtyckiej kaczki są symbolem zaradności i prostoty oraz uczciwości. 

W koreańskiej pokoju i potomstwa. Są szczęśliwymi symbolami dla każdego, kto próbuje począć dziecko lub nie ma szczęścia w miłości.

Z obserwacji kaczek i ich upodobania do okupowania powierzchni wód wyciągnięto we Francji wniosek, że reprezentują one powierzchowność i płytkość oraz gadatliwość i skłonność do oszustwa. Znalazło to wyraz w francuskim określeniu canard (kaczka) w znaczeniu fałszywej informacji. Stąd wzięło się określenie kaczki dziennikarskiej – tez tak byś zinterpretował ten kaczy zwyczaj ?

Kaczka porusza się w 3 żywiołach łączy je , możesz nauczyć się więc od niej połączenia Ciała, Umysłu i Ducha .

Przynosi umiejętność zdystansowania się od opinii i emocji innych ludzi. Uczy współczucia dla innych. Przestrzega przed iluzją, kłamstwem, plotkowaniem oraz odtrąceniem.

A taki piękny przekaz od kaczki przez Marię Bucardi

Moja miłość i ciepło mojego serca stoją do Twojej dyspozycji w czasach chłodu emocji i smutku. Ukryj się w puchu moich piór, by bezpiecznie przeczekać ten trudny okres. Żyje we wspólnocie, gdzie wspieramy się wzajemnie. Pomogę Ci odnaleźć Istoty, które dadzą Ci poczucie wspólnoty, bezpieczeństwa, wśród których będziesz mógł/mogła swobodnie się rozwijać i w pełni otworzyć Twoje skrzydła. Pozwól, bym mogła Cię prowadzić, otwórz się w pełni na moje przewodnictwo.

Moim żywiołem jest Woda, czasami masz trudności, by płynac wśród wody Twoich emocji, przywołaj mnie, bezpiecznie poprowadzę Cię dalej i dalej.

Pomogę Ci zobaczyć Twoje życie z każdej perspektywy lądu (stojąc obiema nogami bezpiecznie i stabilnie na Ziemi) – z perspektywy powietrza (z góry, duchowość, lekkość, ogarniecie większej całości), z wody (płynąć wśród emocji, bezpiecznie, regenerując siły) oraz spod wody – płynąc wśrod emocji prosto do osiągniecia celu.

piękny – jeśli chcesz weź go ze sobą dalej 

Ja jednak preferuje ponowne połączenie z Naturą – jej obserwację na rzecz wglądu i Twojego poszerzenia , może usłyszysz, zobaczysz to samo – wykonaj jednak ten wysiłek aby to sprawdzić ….