No products in the cart.
ŁABĘDŹ historia
Łabędź to powszechnie znany, duży, biały ptak z czerwonym dziobem i czarną naroślą nad nim. Gatunek chroniony. To jeden z najcięższych ptaków latających – samiec waży do 12 kg. Występuje obecnie zarówno na Półkuli Północnej jak i Południowej . Po raz pierwszy opisany w 1758 r. przez Karola Linneusza jako Cygnus olor (Łabędź Niemy) i uznany za łabędzia nad łabędziami. Jest około 6 ich gatunków, w Polsce występują 3 :
Łabędź Niemy – ten opisuję jako reprezentanta gatunku
Łabędź Krzykliwy
Łabędź Czarnodzioby
Ptaki te występowały już na naszych terenach we wczesnej słowiańszczyźnie bo słowo labud pochodzi właśnie ze starosłowiańskiego. Znamy je w wielu rejonach świata jako zwierzę o bogatej symbolice od starożytności .Występują od Eurazji aż po Pacyfik
Łabędź Niemy – głównie w Europie i Azji, w Ameryce Północnej, Australii i Nowej Zelandii był introdukowany.
Łabędzie są ptakami wędrownymi. Zimują na niezamarzniętych zbiornikach wodnych bogatych w pokarm, jakim jest głównie wodna roślinność. Tradycyjne zimowiska Łabędzi Niemych znajdują się w Europie Zachodniej (w Niemczech, Danii, Holandii) oraz w państwach na południe od Polski (na Węgrzech, w Chorwacji, Słowenii, we Włoszech i w północnej Grecji). Przeloty odbywają się między lutym i majem oraz między wrześniem i grudniem.

ŁABĘDŹ biologia
Łabędż to bardzo duży ptak, największy ptak latający u którego nie występuje tzw. dymorfizm płciowy. Dobierają się w pary na całe życie . Młode są w pierwszym roku brązowe dopiero później bieleją .
Samiec jest większy około 11-12 kg . Rekordowy który zważono liczył 22kg .Samiec jest bardzo agresywny w momencie obrony gniazda – demonstruje swoją siłę poprzez imponującą postawę – staje na wodzie z uniesionymi niczym żagle skrzydłami.
Samica jest mniejsza 8-9 kg. Rozpoznać można płeć tylko po wielkości
Łabędzi lęg zaczyna się około kwietnia/maja i liczy 5-8 zielonkawoszarych jaj. Gniazdem jest kopiec z roślin wodnych, wyściełany puchem. Buduje go samica, a samiec podaje materiał. Wysiadywanie trawa przez 35-40 dni. Wysiaduje samica a gniazda broni samiec . Role są podzielone 🙂 Młode są wodzone przez rodziców ,lotność uzyskują w wieku 120-150 dni. pełną dojrzałość osiągają po ok.4-5 latach

ŁABĘDŹ W MITACH ŚWIATA
Szukałam długo skąd się wzięły Łabędzie – z odpowiedzią przybyli antyczni Grecy którzy mieli mityczną o tym opowieść/odpowiedź
Brzmiała ona tak: Faeton (syn boga Heliosa) i Kyknos (syn boga Aresa) byli najlepszymi przyjaciółmi. O boskim pochodzeniu Faetona nikt jednak (poza nim i jego matką) nie wiedział. Nie wierzono mu i wyśmiewano go, gdy tylko zaczynał o tym mówić. Chłopak postanowił więc to zmienić.
Któregoś dnia udał się w daleką podróż do słonecznego pałacu Heliosa i zażądał, by ten, przyznał, że jest jego ojcem oraz, by spełnił każde jego życzenie. Bóg słońca zgodził się spełnić żądania i… szybko tego pożałował.
Faeton zażyczył sobie bowiem, że chce poprowadzić boski rydwan Heliosa, na którym ten „wyjeżdżał codziennie ze wsch. części Oceanu i objeżdżał świat obdarzając ludzi światłem i ciepłem” – jak czytamy w „Słowniku kultury antycznej” pod redakcją Lidii Winniczuk.
Helios zaklinał chłopaka, by zmienił życzenie. Bóg znał bowiem porywczość rumaków ciągnących słoneczny rydwan i wiedział, że gdy ktoś inny złapie za cugle, może go czekać śmiertelne niebezpieczeństwo. Faeton był jednak uparty i gdy tylko zaczęło świtać, wskoczył do rydwanu i ruszył w drogę po nieboskłonie.
Stało się tak, jak przewidział Helios. Faeton stracił panowanie nad niezwykłym pojazdem, a ciągnące go konie, a to wznosiły się w górę, a to znowu opadały tak nisko, że gdy leciały nad Afryką niemal dotknęły ziemi. Wtedy też tamtejsza, dotąd żyzna gleba, przemieniła się w piaszczystą pustynię, a mieszkańcy kontynentu zaczęli mieć ciemną (spaloną) skórą.
Także w innych miejscach świata ziemia zaczęła pękać, a woda w morzach i oceanach wrzeć. Przerażeni ludzie, mityczne stworzenia, a nawet sami bogowie zaczęli wzywać pomocy Zeusa. Ten rzucił w słoneczny rydwan jednym ze swych piorunów, niszcząc go i zabijając Faetona.
Kyknos nie mógł się z ty pogodzić. Całymi dniami rozpaczał i zawodził, aż wreszcie jego ciało zaczęły pokrywać pióra. Szyja się wydłużyła, usta przemieniły w dziób, aż wreszcie z młodzieńca zmienił się w pierwszego na świecie łabędzia.
SYMBOLIKA I PRZEKAZ
Biel łabędzich piór powoduje, że stały się one symbolem czystości i światła .
Są przewodnikami artystów , gdy je wezwiesz nauczą Cię wierności , czasem los sam Ci przyśle tych nauczycieli…
To przewodnik wszelkich transformacji, odkrywania swojego wewnętrznego PIĘKNA .
Łabędź zachęca do wkraczania na nowe ścieżki życia, nawet jeśli wydają się one trudne. Pomaga pokonać słabości i wewnętrzne blokady. Uczy być jak być pewnym siebie, pozbyć się lęków i obaw, jeśli chcesz być światłem dla samego siebie.
Łabędź pomaga pokonać fazy przejściowe. Może jest coś w Twoim życiu, czemu musisz pozwolić odejść. Mogą to być na przykład pewne wzorce zachowań, jakaś osoba. Jako stosunkowo duże zwierze, które mimo to potrafi latać, Łabędź jest dobrym towarzyszem pomagającym przezwyciężyć depresję, smutek, żal i wszystko, co trudne oraz odnaleźć lekkość bytu.
Łabędź prosi Cię :
Zastanów się nad sobą – jeśli to konieczne dokonaj przemiany.
Zapowiada nowy początek dla Ciebie i pomaga Ci rozpoznać szanse, które się z tym wiążą.
Pokaż światu swoje prawdziwe ja! Wyjdź z poczucia brzydkiego kaczątka i zaprezentuj się światu jako dumna i wzniosła Istota – jak Łabędź.
Jeśli potrzebujesz właśnie takiego wsparcia – zaopatrz się w pióro łabędzie zręcznie wplecione w biżuterię. Niech służy jako talizman, fizyczne połączenie z tymi jakościami.
Łabędzie są najgęściej upierzonymi ptakami. Ich pióra są zachwycająco białe, łabędzi puch jest szczególnie ciepły …
W tradycji celtyckiej reprezentuje Duszę, naszą najważniejszą wieczną esencję. Pojawia się również jako symbol przemijania. Wraz z połączeniem symbolicznej mocy wody, jest uważany za totem nieustannej zmiany. W Indiach natomiast, stworzenie to odpowiada za harmonię.