Żywioł Ziemi

Uznawana za żywioł najbliższy człowiekowi. Posiada energię żeńską związaną z płodnością, troską oraz opieką . Jest związana z cyklicznością i odwiecznym rytmem natury. Wiąże się przede wszystkim z siłą i zdrowiem. Ze względu na moc urzeczywistniania, żywioł ten pomaga w realizacji planów i marzeń. Powinniśmy więc skorzystać z jej mocy, gdy chcemy wykonać jakieś specjalne zadanie.

Kolor: żółty, popielaty, beżowy, brązowy

Kierunek świata: ZACHÓD

Instrument: bęben, grzechotka

Dźwięki: niskie, rytmiczne, spokojne, wibrujące tony

Części świata: pola, łąki, lasy, 

Zmysł: dotyk,  

Części ciała: narządy płciowe, miednica, stopy i nogi oraz kości

Zwierzęta : np. wół, pies, wilk, koza, jeleń

Symbole świata natury : skamieniałości, kamienie, kłosy i nasiona, sól, ziemia

Zioła : mięta, lubczyk, szałwia

Minerały : ołów, szmaragd, awenturyn, piryt, onyks

Bóstwa i Przewodnicy: Demeter, Baba Jaga, Czarna Matka

Znaki zodiaku związane z żywiołem ziemi to: Panna, Koziorożec i Byk.                         

Ziemia jest tym, co trzyma, ukorzenia, ugruntowuje. Jej solidność  przejawia się w poczuciu pewności i bezpieczeństwa.  Ziemia to wszystko to, co daje nam poczucie bezpieczeństwa: nasze miejsce, dom, środki do życia, stabilne relacje, zakorzenienie w rodzinie, przodkach, w tym co otrzymaliśmy od poprzednich pokoleń.

Przysłowia i mądrości ludowe:

Ziemia symbolizuje: naukę, praktykę, pracę, codzienność, pieniądze, bogactwo naturalne, ciało fizyczne, zmysły, tradycję, korzenie, rodowód,  umiejętności praktyczne, majątek, rzemiosło, stabilizację, pozycję społeczną, zasoby, zbiory, kolekcje, antyki, spiżarnie, instytucje, organizacje społeczne, układ trawienny, pokarmowy, kości, piękno, urodę, zmysłowość, dojrzałość…

W jaki sposób możemy czerpać energię z tego żywiołu?

Oto kilka popularnych technik:

 

 • chodzenie boso po trawie;
 • obejmowanie drzew;
 • spacery po lasach;
 • praca w ogródku;
 • dbanie o rośliny;
 • zabawa ze zwierzętami;
 • sprzątanie w swoim najbliższym otoczeniu.
 • spożywanie dobrej jakości pożywienia 
 • soli
 • praca z kryształami i kamieniami
 • uziemiające medytacje
 • praca w polu
 • tworzenie arcydzieł z natury np. malowane kamienie, patyki

Ziemia związana jest z grawitacją, tym co nie pozwala nam odlecieć w przestrzeń. Osoba stabilna to twardo stąpająca po ziemi. Kierunek działania tego żywiołu to stabilne rozprzestrzenianie się na boki. Obecność żywiołu ziemi poczujemy czując przestrzeń, w której fizycznie jesteśmy obecni (równie poprzez nagromadzone dookoła nas rzeczy).

Gdy żywioł ziemi jest w harmonii czujemy się niezależni, umiemy wziąć odpowiedzialność za swoje czyny, jesteśmy pewni siebie, czujemy się bezpiecznie na wszelkich płaszczyznach. Jesteśmy solidni w działaniach, które zobowiązujemy się podjąć. Mamy zdrowe podejście do życia: nie jesteśmy ani przesadnie poważni, ani beztroscy. Możemy polegać na naszej pamięci – nie zapominamy. Nie tracimy kontaktu z rzeczywistością.

Nadmiar żywiołu ziemi

 

Gdy żywioł Ziemi jest w nadmiarze jesteśmy przesadnie uziemieni – nie możemy ruszyć z miejsca: czujemy się otępiali, nazbyt stali, mamy problem z poruszeniem się, mamy wrażenia utknięcia w martwym punkcie i brak wizji jak ruszyć do przodu. Pojawia się nadmierna senność, lenistwo i niewrażliwość. Często pojawia się rezygnacja, depresja, brak poczucia inspiracji i kreatywności. Zawodzi pamięć. Pojawia się tendencja do identyfikowania się z problemem. Nadmiar Ziemi może przejawiać się w małomówności, lub nastawieniu na nadawanie i mówienie bez słuchania innych.

 

Niedobór żywiołu ziemi

 

Gdy żywiołu ziemi za mało, czujemy się niestali, rozchwiani, niezakorzenieni. Nieustannie poszukujemy czegoś, co może dać poczucie bezpieczeństwa. Nigdzie nie czujemy się jak w domu. Jesteśmy nieugruntowani. Brak w nas solidności i zadowolenia. Często nie kończymy zadań, których się podejmujemy. Możemy być pobudzeni, bujać w obłokach, lub czuć lęk i strach. Brak nam struktury, która pomaga nam budować spójną rzeczywistość.